Nadchodzące zmiany podatkowe od 2025 roku

Podatki
Futurystyczne miasto podatkowe

Zachęcamy do lektury przykładowego opracowania jakie Nasi Klienci otrzymują w ramach współpracy z Naszym biurem.
 
ZMIANY LUB PRZYPOMNIENIA NA 2025 ROK
1) Wprowadzenie kasowego PIT dla jednoosobowych działalności gospodarczych
~a) Podmioty uprawione do wyboru PITu kasowego~- warunki:
~- przychody~ z prowadzonej samodzielnie* działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy ~nie przekroczyły równowartości 1 000 000  zł~, oraz


  • w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie prowadzi się ksiąg rachunkowych, oraz
- ~złoży się naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze metody kasowej do 20 lutego roku podatkowego,~ a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności. 
    Forma opodatkowania jest dowolna – skala podatkowa, podatek liniowy czy ryczałt- każdy będzie miał prawo do zgłoszenia do PIT kasowego.
    ) Samodzielne prowadzenie działalności nie oznacza, że w tej działalności podatnik nie może zatrudniać pracowników. Oznacza to jednak, że prawa do kasowego PIT nie będą miały osoby prowadzące działalność gospodarczą, np. w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej* ~b) Na czym polega PIT kasowy?~ Jest analogiczny do istniejące już rozliczenia kasowego w VAT czyli: ~Przychód podatkowy powstaje w dacie uregulowania należności~ czyli otrzymujemy jakąkolwiek wpłatę* za nasze usługi/towary- powstaje przychód do opodatkowania PIT. ) tutaj istota jest w wpłacie, nie ważne czy jest to część czy całość, czy jest to zaliczka przed usługą czy zapłata po usłudze, czy jest faktura czy nie.*
    Ta sama zada działa po stronie wydatków czyli ~koszty uzyskania przychodu, a co za tym idzie obniżenie podstawy opodatkowania PIT będzie w dacie zapłaty za dany koszt/fakturę.~
    Jak wskazuje Ministerstwo Finansów: (…) Zasadą będzie potrącanie kosztów w roku podatkowym uregulowania zobowiązania, w przypadku, gdy koszty te będą wynikały z transakcji, w których stroną jest inny przedsiębiorca i zostały poniesione w roku podatkowym, w którym podatnik stosuje metodę kasową. Zasada potrącania kosztów w roku podatkowym uregulowania zobowiązania będzie dotyczyła zarówno kosztów udokumentowanych fakturami jak i w każdy inny, przewidziany przepisami, sposób. Jeżeli zobowiązanie zostanie uregulowane przed datą poniesienia kosztu, np. przed datą wystawienia faktury, to koszt uzyskania przychodu będzie potrącany najwcześniej w dacie jego poniesienia, np. w dacie wystawienia faktury. Koszty będą potrącane w takiej wysokości, w jakiej zostało uregulowane zobowiązanie. Kosztem będą zatem również, np. zapłacone zaliczki, przedpłaty, raty. (…)
    ~c) Dodatkowe regulacje do PIT kasowego:~
  • Przychód powstanie w dacie zapłaty jednak nie później niż w terminie 2 lat, licząc od daty wystawienia faktury.
  • Rozliczenie takie dotyczyć będzie wyłącznie transakcji udokumentowanych fakturami, pomiędzy przedsiębiorcami/firmami. Sprzedaż do osób prywatnych będzie rozliczana w przychodzie zgodnie z obecnymi przepisami, niezależnie od zapłaty.
  • Z kasowego PIT wyłączony będzie przychód uzyskany z tytułu sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Będzie to rozliczane w przychodzie zgodnie z obecnymi przepisami, niezależnie od zapłaty.
  • Jeśli w danym roku, w którym stosowany będzie kasowy PIT, zostanie przekroczony limit przychodów to utrata do jego stosowania będzie mieć miejsce dopiero od następnego roku podatkowego.
     
    2) Progi podatkowe i kwota wolna bez zmian (nie będzie podwyższenia) tj.:
    Progi podatkowe 12% do 120tys PLN dochodu, 32% od nadwyżki ponad 120tys PLN.
    Kwota wolna od podatku= 30tys PLN
     
    3) Nowe minimalne wynagrodzenia
    Od stycznia 2025:
  • minimalnego wynagrodzenia za pracę w kwocie 4666 zł brutto (netto czyli „na rękę” wyjdzie 3510,92zł),
  • minimalnej stawki godzinowej w kwocie 30,50 zł brutto (przy umowach zlecenie).

⠀ 
4) Wakacje od ZUS
~Kiedy pierwsze wakacje od ZUS?~ Wnioski można składać od 1 listopada 2024 r. Pierwszym miesiącem, w którym można skorzystać z wakacji od ZUS jest grudzień 2024 r.
~Kto może skorzystać?~ Przedsiębiorcy wpisani do CEIDG (jednoosobowa działalność gospodarcza i wspólnicy spółki cywilnej) zgłoszeni z kodem: • 05 10, • 05 70, • 05 90, niezależnie od wybranej formy opodatkowania podatkiem dochodowym.
~Jaki jest okres korzystania z ulgi?~  Z wakacji od ZUS można skorzystać przez jeden miesiąc w danym roku kalendarzowym.
~Jakie warunki należy spełnić?~ Przedsiębiorca, aby skorzystać z wakacji od ZUS, musi spełnić następujące warunki:

  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej,
  • w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku zgłaszał do ubezpieczeń społecznych lub do ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż 10 osób,
  • w jednym z dwóch poprzednich lat nie przekroczył przychodu 2 000 000 euro,
  • w poprzednim roku kalendarzowym lub w roku składania wniosku, nie prowadzi działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, u którego w roku rozpoczęcia działalności lub rok wcześniej wykonywał czynności wchodzące w zakres obecnej działalności.
    ~Jaka jest kwota zwolnienia?~ Kwota zwolnienia od ZUS zależy od wysokości składek społecznych opłacanych we wskazanym we wniosku miesiącu. Zwolnienie to obejmuje jedynie składki społeczne (wraz z dobrowolnym chorobowym, jeżeli został zadeklarowany) oraz składki na FP i FS. Zwolnienie nie dotyczy składki zdrowotnej i ją przedsiębiorcy mają obowiązek opłacić.
    ~Kiedy i jak złożyć wniosek?~ Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc (RWS) składany jest przez PUE/eZUS. Wniosek należy złożyć w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc korzystania ze zwolnienia.
    ~Czy wakacje od ZUS mają wpływ na wysokość świadczeń z ZUS?~ Wakacje składkowe nie będą miały wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego ani na wysokość świadczeń emerytalno-rentowych.
    ~Jakie będą konsekwencje podatkowe wakacji od ZUS?~
    Kwota nieopłaconych przez przedsiębiorcę składek będzie zwolniona z podatku. Nie będzie więc generowała obowiązku podatkowego z tytułu nieodpłatnego świadczenia czy formy dotacji tutaj.
    Składek tych jednak nie będzie można odliczyć od dochodu ani traktować jako koszt uzyskania przychodu bowiem podstawę opodatkowania można obniżać wyłącznie o faktycznie opłacone składki. W związku z tym w miesiącu następującym po miesiącu korzystania z wakacji ZUS kwota zaliczki na PIT może być nieco wyższa.
    ~https://www.zus.pl/-/wakacje-sk%C5%82adkowe-zwolnienie-z-op%C5%82acania-sk%C5%82adek-zus~
     
    5) Obowiązkowe raportowanie plików JPK do Urzędu Skarbowego
    Będzie dotyczyło raportowania z ksiąg rachunkowych (JPK_KR_PD- nowa struktura dostosowana do CIT) lub ksiąg podatkowych (JPK_PKPiR oraz JPK_EWP) oraz plików JPK_ST_KR (nowa struktura do raportowania ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych)
    Nowe obowiązki będą realizowane według harmonogramu za lata podatkowe:
    1) od 2025 w przypadku podatkowych grup kapitałowych oraz podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 mln euro (struktura logiczna JPK_KR),
    ~2) od 2026 dla wszystkich firm zarejestrowanych do VAT~ (struktury logiczne JPK_KR, JPK_PKPiR oraz JPK_EWP),
    ~3) od 2027 wszystkie pozostałe firmy czyli podmioty niezarejestrowane do VAT~ (struktury logiczne JPK_KR, JPK_PKPiR oraz JPK_EWP)~.~
     
    6) Nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (fiskalnych)
    ~Zwolnienie z obowiązku kasy fiskalnej do przychodu w wysokości 20tys PLN bez zmian.~
    ~Dojdą nowe towary i usługi, które mają obowiązek ewidencji za pomocą kasy fiskalnej~ takie jak:
  • wyroby z konopii czy do palenia; z alkoholem etylowym (powyżej 50%) w składzie typu rozpuszczalniki, płyny do odmrażania itp.; węgiel i podobne paliwa do celów opałowych
  • towarów przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar (urządzenia vendingowe).
  • usługi parkingu samochodów i innych pojazdów,
  • usługi przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej)
     
    Przypominamy, że zwolnienia z kasy fiskalnej obecnie nie można stosować przy:
    1) Dostawach:
  • gazu płynnego ; silników, nadwozi, części i akcesoriów do silników ; przyczep i naczep, kontenerów
  • komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz silników elektrycznych, prądnic i transformatorów ;  sprzętu fotograficznego ; zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych
  • wyrobów z metali szlachetnych
  • wyrobów tytoniowych ; napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%,
  • perfum i wód toaletowych
    2) Świadczenia usług:
  • przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji, taksówek
  • naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, naprawy i wymiany opon, w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów, mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług w systemie bezobsługowym
  • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów
  • prawniczych oraz doradztwa podatkowego,
  • związanych z wyżywieniem
  • fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych,
  • wstępu na przedstawienia cyrkowe, wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne,
    Dodatkowo przedsiębiorcy nie będą musieli integrować kas fiskalnych online z terminalami płatniczymi, zniesione zostaną też przepisy o karach za brak integracji – wynika tak z projektu nowelizacji ustawy o VAT. Wymóg, wprowadzony jeszcze przez Polski Ład, nigdy nie wszedł w życie, bo od razu został odroczony.
     
    7) Zwolnienie z VAT małych firm w całej UE (Procedura SME)
    Obecnie w Polsce mamy w przepisach zwolnienie z VAT z art. 113 ustawy o VAT dla podmiotów których przychody w danych roku obrotowych nie przekroczyły 200tys PLN (na ten moment nie będzie podwyższenia tego limitu w przyszłym roku). Do tego limitu Polski przedsiębiorca/podmiot nie musi rejestrować się do VAT i może korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT. Limit ten będzie teraz obowiązywał także dla zagranicznych podmiotów z UE sprzedających towary lub usługi na terenie Polski, ale także dla polskich przedsiębiorców sprzedających w innych krajach UE (wartość zwolnienia jednak jest zależna od kraju).
    Wchodzi w życie tzw. Procedura SME, która umożliwi małym firmom z siedzibą w Polsce korzystanie ze zwolnień z VAT obowiązujących w innych krajach UE. Oznacza to, że przedsiębiorca z Polski, który spełnia określone warunki, będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z VAT obowiązującego np. w Niemczech czy Francji. Analogicznie, przedsiębiorcy z innych krajów UE będą mogli skorzystać ze zwolnienia z VAT obowiązującego w Polsce.
    Warunki skorzystania z tej procedury:
  • być małym lub średnim przedsiębiorcą, którego roczny obrót w całej UE nie przekracza 100 000 euro.
  • złożyć powiadomienie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia w Naczelnym Urzędzie Skarbowym Warszawa-Śródmieście oraz uzyskać numer identyfikacyjny EX
    Następnie trzeba będzie składać kwartalnie do polskiego Urzędu informacje o wysokości obrotu w państwach UE.
     
    8) Inne zmiany w VAT
    Projekt przewiduje, że od 1 stycznia 2025 r.:
    a. Zmiana miejsca świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki transmitowanych lub udostępnianych wirtualnie świadczonych rzecz podatników (zdalne uczestnictwo).
    b. Zmiany stawek VAT od 2025 r. – bardziej techniczne na konkretnych towarach/usługach typu:
  • rozszerzenie 0% na statki ratownicze
  • utrzymanie 8% na wyroby medyczne
  • obniżenie na 5% na kubeczki mentruacyjne
  • likwidacja 8% na dostawę żywych koniowatych
  • 23% na wyroby z konopii siewnych
    c. Przedłużenie odwrotnego obciążenia w odniesieniu do dostaw gazu, energii itp.
     
    9) Podatek minimalny 10% dla podmiotów prawnych – obowiązuje on już w rozliczeniu rocznym za 2024 rok.
    Dla przypomnienia:
    Przepisów z zakresu podatku minimalnego nie stosuje się do podatników podatku dochodowego od osób prawnych:
  • w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność oraz w kolejno następujących po sobie dwóch latach podatkowych, następujących bezpośrednio po tym roku podatkowym,
  • będących przedsiębiorstwami finansowymi,
  • jeżeli w roku podatkowym uzyskali przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy,
    – których udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne i jeżeli spółka nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki (..).
     
    Nowy minimalny podatek dochodowy (CIT) w wysokości 10% podstawy opodatkowania dedykowany spółkom, a także podatkowym grupom kapitałowym, które:
  • ponoszą straty* ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, albo
  • osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów, w przychodach (innych kapitałowych) w wysokości nie większej niż 1%
    *Dla celów obliczenia straty oraz udziału dochodów w przychodach, nie uwzględnia się zaliczonych w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne, kosztów wynikających z nabycia lub ulepszenia środków trwałych.
    Podstawa opodatkowania podatkiem minimalnym będzie opierała się na 4 elementach, a jej ustalenie będzie wiązało się z wykonaniem szeregu czynności opartych, zarówno na EBITA, jak i podatku odroczonym związanym z wartościami niematerialnymi i prawnymi.
     – kogo dotyczą, szczegóły wyliczenia i zapłaty – pierwszy raz stosowane przepisy w zeznaniu rocznym za 2024 r.
     
    *10) Wprowadzenie globalnego podatku minimalnego (Pillar 2)*
    Dotyczy spółek należących do grup kapitałowych, polskich lub międzynarodowych o przychodzie wynoszącym co najmniej 750 mln Euro (w dwóch z czterech ostatnich lat). W założeniu Pillar 2 ma nałożyć na duże międzynarodowe grupy przedsiębiorstw obowiązek zapłaty podatku wyrównawczego tak, aby efektywna stawka podatkowa grupy w danym kraju nie była niższa niż 15%.
     
    11)  Podatek od nieruchomości – zmiany
    Najważniejsze zmiany dotyczą definicji pojęć „budowla” oraz „budynek”. Projekt przewiduje, że w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych będzie autonomiczna definicja pojęcia „budowla”. Nie będzie już odwołania do przepisów pozapodatkowych (prawa budowlanego). Kategorie obiektów kwalifikowanych jako budowle zostały wpisane do nowego załącznika nr 4 do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
    Ujednolicone zostanie opodatkowanie garaży. Ich właściciele będą płacić podatek według niskiej stawki mieszkalnej (obecnie część jest opodatkowana dużo wyższą stawką podatku – od tzw. budynków lub ich części pozostałych).
     
    12) Limity na 2025:
    Mały podatnik VAT to:
  • podatnicy-pośrednicy (tj. np. podatnicy prowadzący przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi), jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi brutto w 2024 r. nie przekroczyła 193.000 zł ,
  • pozostali podatnicy, u których wartość sprzedaży brutto w 2024 r. nie przekroczyła 8 569 000zł. Status małego podatnika w VAT daje prawo np. do: rozliczania się metodą kasową, do rozliczeń kwartalnych VAT, (z wyjątkiem firm rozliczających CIT estońki, tutaj limit = 17 138 000 zł.)   Mały podatnik PIT i CIT W 2025 r. mały podatnik to taki, którego:
    • przychody za 2024 r. nie przekroczą 8 569 000 zł brutto
  • bieżące przychody w 2025 r. nie przekroczą 2 mln euro (bez należnego VAT) – według kursu na pierwszy dzień roboczy stycznia 2025 r.
    Status małego podatnika w CIT daje prawo do stosowania obniżonego CIT 9% (zamiast 19%).
    Dodatkowo mali podatnicy PIT i CIT oraz podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą, w związku z nabyciem środka trwałego mają prawo do skorzystania z preferencyjnej amortyzacji do limitu 50 000 euro albo zasad dotyczących jednorazowej amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych (do 100 000 zł). Muszą dokonać w tym zakresie wyboru. Limit jednorazowej amortyzacji w 2025 roku wyniesie 214 000 zł.
     
    Limit do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
    Rozliczenie w formie ryczałtu mogą wybrać podatnicy, jeżeli w ubiegłym roku podatkowym uzyskiwali przychody:
  • z działalności gospodarczej prowadzonej wyłącznie samodzielnie w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro,
  • przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
    W 2025 r. limit przychodów, który zdecyduje o możliwości korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyniesie 8 569 200 (obecnie jest to 9 218 200 zł). Natomiast prawo do kwartalnego rozliczenia ryczałtu będzie przysługiwało podatnikom, których przychody nie przekroczą w 2024 r. równowartości kwoty 200 000 euro, czyli 856 920 zł. Podatnicy, którzy w trakcie 2025 r. przekroczą te limity nie stracą prawa do opodatkowania ryczałtem oraz kwartalnego opłacania ryczałtu w trakcie roku.
     
    Limit do obowiązkowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
    Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości pełną księgowość są zobowiązane prowadzić osoby fizyczne, spółki cywilne, spółki jawne, spółki partnerskie – jeżeli ich przychody za poprzedni rok obrotowy wynoszą co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro – tak jest obecnie, ale jest już projekt podwyższający ta kwotę do 2,5 mln Euro od 2025 roku.
    Na teraz w 2025 r. księgi rachunkowe będą prowadzić przedsiębiorcy jeżeli ich przychody za 2024 r. wyniosą co najmniej 8 569 200 zł. Jak projekt wejdzie w życie będzie wzrost limitu do 10 711 500 zł.
     
    13) Nadal czekamy na ostateczną informacje co z składką zdrowotną w 2025 roku- jak tylko będą już potwierdzone przepisy- przygotujemy osobne podsumowanie.
     
    W razie dodatkowych pytań- zachęcamy do kontaktu.
    Zespół TALENTED Księgowość
Poprzedni wpis
Accounting in English for foreign share-capital companies
Następny wpis
Księgowość sklepów internetowych (Idosell / Baselinker)